Fizikalna terapija
Šta je fizikalna terapija?
Fizikalna terapija predstavlja granu medicine koja se bavi izučavanjem i primenom delovanja različitih oblika fizičke energije (toplota, hladnoća, električne struje, magnetna polja, pokret) i prirodnih sredstava na ljudski organizam.
Naziv potiče od reči physis sto znači priroda.
Fizikalnu terapiju koristili su i drevni narodi, Egipćani, Grci, Kinezi i drugi, za lečenje, daleko pre postanka i primene savremenih medicinskih sredstava.
Fizikalna medicina se bavi dijagnostikom i lečenjem pre svega organa i sistema za kretanje (mišića, kostiju, nerava i zglobova).
Takođe područje delovanja fizikalne medicine je i rehabilitacija pacijenata posle trauma, operativnih zahvata, dužeg perioda mirovanja kod težih bolesti a u cilju što bržeg osposobljavanja za svakodnevne aktivnosti.
Svrha fizikalne terapije je prvenstveno smanjenje bola, poboljšanje pokretljivosti, unapredjenje kvaliteta zivota u svim domenima.
Prednost primene fizičkih sredstava je što ne izazivaju zavisnost od lekova ili alergiju, i pri pravilnoj primeni nema neželjenih efekata.
U zavisnosti od vrste energije koja se primenjuje deli se na:
- Kineziterapiju – lečenje pokretom, vežbanjem,
- Magnetoterapiju – lečenje pomocu magnetnog polja niske frekvence
- Laseroterapiju – lečenje pomoću laserskih zraka
- Sonoterapiju – lečenje pomoću ultrazvučnih talasa
- Elektroterapiju – lečenje pomoću raznih modaliteta struje
- Krioterapiju – lečenje hladjenjem
- Termoterapiju – lečenje zagrevanjem.
Kako izgleda pregled fizijatra?
Pregled fizijatra sastoji se od opšteg dela u kome lekar u razgovoru sa pacijentom saznaje podatke o glavnim tegobama, njihovom trajanju uticaju na svakodnevne aktivnosti, ranijim bolestima, operacijama, bolestima u porodici kao i o uslovima u kojima pacijent živi i njegovim profesionalnim aktivnostima.
Specijalni deo pregleda podrazumeva ispitivanje funkcionalnog stanja pacijenta, kada lekar procenjuje hod, držanje tela, pokretljivost svih segmenata kičmenog stuba i zglobova (aktivnu i pasivnu), tonus, trofiku i snagu mišića, refleksnu aktivnost, senzibilitet, stanje periferne cirkulacije, antropometriska merenja, test aktivnosti svakodnevnog života (ADZ).
Lekar će ako smatra da je potrebno sprovesti dodatnu dijagnostiku:
- laboratorijske analize
- rentgenska snimanja
- CT skener
- magnetna rezonanca
- elektromioneurografija EMNG gornjih i donjih extremiteta
- ultrazvuk mekih tkiva i zglobova,
- dopler krvnih sudova vrata,
- gornjih i donjih extremitetaDEXA
- snimanje za procenu gustine kostiju
Nakon sprovedene dijagnostike pravi se individualni plan lečenja koji podrazumeva primenu medikamentozne i fizikalne terapije.
Kada je potreban pregled fizijatra?
Pregled fizijatra je potreban kod bolova i ukočenosti u vratu, uz trnjenje ruku, kod bolova i ukočenosti u donjem delu leđa, bolova i trnjenja u jednoj ili obe noge.
Pregled fizijatra iziskuju povrede u zglobovima, ramenu, laktovima, kukovima, kolenima, povreda i bolova u mišićima i tetivama (teniski lakat, petni trn, smrznuto rame), pareza i paraliza zbog povrede i bolesti perifernih živaca.
Pregled fizijatra je neophodan nakon posttraumatskih stanja nastalih prelomom kostiju, operacije kuka, kolena i sl.
Za više informacije o cenama pregleda fizijatra predlažemo Vam da pogledate cenovnik.