Šta je ultrazvuk stomaka?
Ultrazvuk stomaka priprema
Ultrazvuk stomaka je najbolje raditi u prepodnevnim satima pre jela.
Crnu kafu takođe treba izbeći.
Potrebno je u potpunosti isprazniti creva od sadržaja.
Pacijenti koji nemaju opstipaciju treba da obave veliku nuždu pre pregleda, a oni koji pate od zatvora veče pre pregleda treba da uzmu neki laksans (na primer Dulcolax 2-4 dražeje) koji će izazvati adekvatno pražnjenje creva.
Za pregled male karlice i kod muškaraca i kod žena potrebno je napuniti mokraćnu bešiku iz razloga što se samo na rastegnutom zidu mokraćne bešike mogu sa sigurnošću procenjivati eventualne promene.
Kod posmatranja organa u maloj karlici tečnost u bešici služi kao idealan medij koji propušta ultrazvučne talase koji bez smetnji prodiru do ciljnih organa (prostate, jajnika i sl.).
Najkasnije jedan sat pre pregleda potrebno je popiti najmanje litar negazirane tečnosti (voda, čaj).
Samo na taj način u vreme zakazanog pregleda pacijent će imati adekvatno ispunjenu mokraćnu bešiku (osećaće potrebu za mokrenjem) što je osnovna pretpostavka za kvalitetan pregled.
Ultrazvuk stomaka izvodjenje
Pregled ultrazvukom treba izvoditi u prostoriji prijatne temparature obzirom da pacijent treba da skine odeću do pojasa.
Na golu kožu se nanese gel koji pravi dobar kontakt između ultrazvučne sonde i kože pacijenta što omogućuje dobar prolaz ultrazvučnih talasa kroz tkivo.
Bez nanošenja gela vazduh reflektuje ultrazvučne talase i pregled ne bi bio kvalitetan.
Obično se pregled počinje u položaju kad pacijent leži na leđima.
U položaju pacijanta na leđima posmatra se pankreas, trbušna aorta i organi male karlice (bešika, prostata i semene kesice kod muškaraca, a kod žena materica i jajnici).
U položaju pacijenta na levom boku posmatra se jetra, žučna kesica i žučni kanali, desni bubreg i nadbubrežna žlezda.
Radi bolje prezentacije posmatranih organa često se pacijent zamoli da duboko udahne vazduh i da zadrži dah.
U položaju pacijenta na desnom boku posmatra se slezina, levi bubreg i nadbubrežna žlezda.
Kada se radi ultrazvuk stomaka?
Ultrazvučni pregled stomaka, zbog svoje efikasnosti i neškodljivosti, ima veliku dijagnostičku vrednost kod većine simptoma iz gastrointestinalnog trakta.
Bol u stomaku je najčešći simptom koji pacijenta dovodi na pregled.
Već nakon detaljnog razgovora sa pacijentom o tegobama, lekar sa priličnom preciznošću može pretpostaviti u čemu je problem i u toku pregleda se fokusira na određenu regiju.
Na primer: bol ispod desnog rebranog luka koja se širi u desnu lopaticu je karakteristična za bolesti žučne kesice i ultrazvukom obično nalazimo kamenje u žučnoj kesici, zapalenje, a ponekad i tumore žučne kesice.
Sličan bol može da se jevi i kod:
- akutnog hepatitisa (upale jetre)
- tumora jetre
- gnojnih upala
- hematoma nakon traume
- ili velikih cisti jetre.
Bol u sredini stomaka koji se širi u leđa, ako uz to ima i prateće simptome poput povraćanja i poremećenog opšteg stanje, pobuđuje sumnju na akutni ili hronični pankreatitis.
Bol u slabinskom delu sa širenjem prema preponi upućuje na bubrežnu koliku najčešće izazvanu kamenom.
Bol u stomaku sa širenjem u donji deo leđa uz prisutnu pulsirajuću oteklinu u stomaku pobuđuje veliku sumnju na rupturu aneurizme trbušne aorte.
Pojava krvi u mokraći je uvek alarmantan simptom i zahteva brz pregled urotrakta (bubrega, mokraćne bešike i prostate).
Ultrazvuk je nezamenjiva dijagnostička metoda kod tegoba sa mokrenjem, kao što je učestalo, otežano i noćno mokrenje.
Otok stomaka može biti posledica prisustva tečnosti u stomaku iz različitih razloga, tumora trbušnih organa, aneurizme trbušne aorte i ultrazvučnim pregledom ćemo sa lakoćom definisati problem.
Da li se ultrazvukom pregledaju želudac i creva?
Ultrazvukom se ne pregledaju želudac i creva.
Pomenuti organi sadrže gasove koji reflektuju ultrazvučne talase i na taj način onemogućavaju jasan prikaz želudca i creva.
Ipak, u nekim slučajevima vide se promene na zidu želudca i creva kao na primer oteklina zida ili tumorske promene-pogotovo ako su dosegle određenu veličinu.
Ponekad se jasno vide i upalne promene slepog creva.
Međutim ovaj način dijagnostikovanja je nepouzdan i nije u rutinskoj praksi.